Rutec
Alpaslan APAK
Köşe Yazarı
Alpaslan APAK
 

Hırsız Gazlamadan Siz Tedbirinizi Alın!

Motosiklet hareketliliği havaların da ısınmasıyla iyice arttı. Brandaların altında, garajın bir kenarında kış uykusundaki motosikletler yollara çıkmaya başladı. Buna paralel olarak da iki tekerlerin çalınma haberleri de sıklıkla duyuluyor.  Motosiklet forum sitelerinde markası, gücü farklı birçok motosikletin çalındığı veya çalınma girişiminde olduğu şikâyetleri yer alıyor. Kamyonların, otomobillerin çalınma haberleri sıradanlaştığına göre, motosikletlerin de çalınması yadırganmamalı.   Kasko primleri çok fazla Motosikletin dışında hiçbir ulaşım aracı bedensel ve ruhsal olarak insanı bu kadar kucaklamaz, kendine bağlamaz. Ve kaybedildiğinde de acısı iki teker kadar insana koymaz. Normal hırsızlık gibi görünse de arabası çalınan biriyle, motosikleti çalınan birinin bunu yansıtması çok farklıdır. Aileden biri gibi, bir yakınını kaybetmiş gibi duygu patlaması yaşarlar. “Boş ver yenisini alırsın” gibi tesellileri asla duyamazsınız. Çünkü o iki teker araç, sadece bir grenaj ve metal birikimi değil, bir sevgili, bir yoldaş gibi olmuştur sürücüsünün altında.  Sigorta şirketlerinin diğer dört tekerlekli araçlar için koyduğu şartlar maalesef motosiklet için çok geçerli değil. Geçerli olan şartların da primleri normal otomobillerden çok yüksek oluyor. Zorunlu trafik sigortası haricinde başka sigorta pek yapılmıyor. Çalınma, kaza veya başka sebeplerden dolayı motosikletimize istemeyerek veda edebiliyoruz.   Büyük şehirlerde otopark sorunu var, bu sorun motosikleti koymak içinde başlı başına bir çıkmaz. Ya evin dibinde bir kuytuya veya elektrik direğinin dibine zincirle bağlayıp soruna çözümler üretiliyor. Emniyet teşkilatına Antalya ili içindeki motosiklet hırsızlığıyla ilgili bilgi edinme dilekçesi yazdım. Cevap olumsuz geldi. Sanırım o kadar çok olay var ki; bir istatistik tablo çıkarmaya yetişemiyorlar.  Disk fren kilidi Motosiklet, 2-3 kişinin önden arkadan kucaklayıp bir başka araca, hatta steyşın otomobille bile kaldırıp götürecekleri bir hacimde. Disk fren üzerine takılan kilitler caydırıcı ama önleyici değil. Kalın zincirle bir başka yere bağlama belki çözüm oluyor ama bu durumda da o zinciri nerede taşıyacaksın? Dikkat çekmemesi için branda, portatif garaj tipi çözümler de var. Ama bunlar için daha ferah mekânlar gerekiyor. Garaj ve otoparkı olanlar şanslı Çalınmaya karşı çok fazla emniyet tedbiri olsa da motosikletin hafif araç olması ve bazı marka kalemlerinde çok yüksek fiyatlara çıkması kötü amaçlı yaklaşımları tetikliyor. Her şeye rağmen vazgeçilemeyecek bir tutkuyu nasıl korumamız gerekiyorsa ona göre tedbirlerimizi alalım. Garajımız varsa, otoparkımız varsa şanslıyız. Olmayan iki teker sevdalısı arkadaşlara da disk ve farklı kilit sistemlerini, bunun yanında da mutlaka motosikletin dikkat çekmemesi için kılıf altında bulunmasını tavsiye ediyoruz.
Ekleme Tarihi: 26 Ekim 2015 - Pazartesi

Hırsız Gazlamadan Siz Tedbirinizi Alın!

Motosiklet hareketliliği havaların da ısınmasıyla iyice arttı. Brandaların altında, garajın bir kenarında kış uykusundaki motosikletler yollara çıkmaya başladı. Buna paralel olarak da iki tekerlerin çalınma haberleri de sıklıkla duyuluyor. 


Motosiklet forum sitelerinde markası, gücü farklı birçok motosikletin çalındığı veya çalınma girişiminde olduğu şikâyetleri yer alıyor. Kamyonların, otomobillerin çalınma haberleri sıradanlaştığına göre, motosikletlerin de çalınması yadırganmamalı.

 

Kasko primleri çok fazla

Motosikletin dışında hiçbir ulaşım aracı bedensel ve ruhsal olarak insanı bu kadar kucaklamaz, kendine bağlamaz. Ve kaybedildiğinde de acısı iki teker kadar insana koymaz. Normal hırsızlık gibi görünse de arabası çalınan biriyle, motosikleti çalınan birinin bunu yansıtması çok farklıdır. Aileden biri gibi, bir yakınını kaybetmiş gibi duygu patlaması yaşarlar. “Boş ver yenisini alırsın” gibi tesellileri asla duyamazsınız. Çünkü o iki teker araç, sadece bir grenaj ve metal birikimi değil, bir sevgili, bir yoldaş gibi olmuştur sürücüsünün altında. 

Sigorta şirketlerinin diğer dört tekerlekli araçlar için koyduğu şartlar maalesef motosiklet için çok geçerli değil. Geçerli olan şartların da primleri normal otomobillerden çok yüksek oluyor. Zorunlu trafik sigortası haricinde başka sigorta pek yapılmıyor. Çalınma, kaza veya başka sebeplerden dolayı motosikletimize istemeyerek veda edebiliyoruz.

 

Büyük şehirlerde otopark sorunu var, bu sorun motosikleti koymak içinde başlı başına bir çıkmaz. Ya evin dibinde bir kuytuya veya elektrik direğinin dibine zincirle bağlayıp soruna çözümler üretiliyor. Emniyet teşkilatına Antalya ili içindeki motosiklet hırsızlığıyla ilgili bilgi edinme dilekçesi yazdım. Cevap olumsuz geldi. Sanırım o kadar çok olay var ki; bir istatistik tablo çıkarmaya yetişemiyorlar. 

Disk fren kilidi

Motosiklet, 2-3 kişinin önden arkadan kucaklayıp bir başka araca, hatta steyşın otomobille bile kaldırıp götürecekleri bir hacimde. Disk fren üzerine takılan kilitler caydırıcı ama önleyici değil. Kalın zincirle bir başka yere bağlama belki çözüm oluyor ama bu durumda da o zinciri nerede taşıyacaksın? Dikkat çekmemesi için branda, portatif garaj tipi çözümler de var. Ama bunlar için daha ferah mekânlar gerekiyor.


Garaj ve otoparkı olanlar şanslı

Çalınmaya karşı çok fazla emniyet tedbiri olsa da motosikletin hafif araç olması ve bazı marka kalemlerinde çok yüksek fiyatlara çıkması kötü amaçlı yaklaşımları tetikliyor. Her şeye rağmen vazgeçilemeyecek bir tutkuyu nasıl korumamız gerekiyorsa ona göre tedbirlerimizi alalım. Garajımız varsa, otoparkımız varsa şanslıyız. Olmayan iki teker sevdalısı arkadaşlara da disk ve farklı kilit sistemlerini, bunun yanında da mutlaka motosikletin dikkat çekmemesi için kılıf altında bulunmasını tavsiye ediyoruz.


Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve a2teker.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.