Rutec
Alpaslan APAK
Köşe Yazarı
Alpaslan APAK
 

Biz motosiklete değil Üstündeki “adam”a bakarız

Motosiklet bilincinin üst düzey bir yaklaşımına örnek olması için söylenmiş güzel bir söz aslında. Büyüyünce adam gibi bir işinin olması, okuyup büyük adam olmak ve daha nice “adam”lı tekerlemeler. Yollarda denk geldiğimiz motorcular arasında kaskını çıkardığında kadın olduğunu gördüğümüz sürücü arkadaşlarımız var. Motosikletin üzerinde din, dil ve cinsiyet farkı olmaz. Bu yüzden neden selenin üzerinde “adam” ararız? Sürücü kelimesi neye yetmiyor, kadın-erkek farkını illa ki bir yerlerde ima etmemiz mi gerek? Erkek egemenliğine inat sadece kadın üyelerin oluşturduğu motosiklet grupları da var. Keyifle sürdükleri motorlarının üzerinde bilinçli ve eğitimli kişiler. “Bilim adamı” kavramı bile yavaş yavaş yerini “bilim insanı”na bıraktı. Erkek kadın ayrımı toplum içinde eritildiği ve “insan” olgusunu benimsediğimiz zaman hayat daha güzel olacak inanın. Motosikletin asi ve hırçın yapısı düşünüldüğü zaman biraz da işin içine özgürlük girdiğinde kadın faktörünü bu olgulardan ayrı düşünmeye çalışıyoruz. Kadın asi olabilir mi? Olur. Açın tarih sayfalarına bakın dünya devrimcilik hareketlerinde ne kadınlar var. Kadın hırçın olabilir mi? Elbette olur. Damarına bastığında sadece insan için değil, diğer canlıların dişilerinde de nice hırçınlıklar göreceksiniz. Peki, kadın özgür olabilir mi? İşte burada Türk toplumu olarak biraz farklı düşünüyoruz. Bu yüzden de motosikletin üzerinde “adam” arıyoruz. Neden? Çünkü kadın, erkek koruması altında olmadan kendi başına var olamaz zihniyeti onu kısıtlıyor. Bu kısıtlamalara başkaldıran, kendi başına var olduğunu farklı yollardan gösteren kadınlarımız tarihte yerlerini alıyor. Kimi bilim alanında, kimi spor branşlarında kimileri de motosiklet üzerinde bu haykırışlarını toplumun gözüne sokuyor. Çevremizdeki bu cesur kadınlarımıza engel değil destek olmaya çalışalım. Yadırgamak yerine alkışlamak daha uygar ve ileri bir toplum için temel oluşturur. Yollarda gördüğünüz motorcuların yanından geçerken kaskının altında, montunun içinde kadın veya erkek değil eğitimli ve özgür bir insan olduğunu düşünerek bakın. 8 Mart Kadınlar Günü’ne daha bilinçli, daha saygılı ve olgun insanlar olarak bakalım. Hayat motorcuya güzel. Kadın veya erkek fark etmez bizim adımız; motorcu...
Ekleme Tarihi: 08 Mart 2021 - Pazartesi

Biz motosiklete değil Üstündeki “adam”a bakarız

Motosiklet bilincinin üst düzey bir yaklaşımına örnek olması için söylenmiş güzel bir söz aslında. Büyüyünce adam gibi bir işinin olması, okuyup büyük adam olmak ve daha nice “adam”lı tekerlemeler. Yollarda denk geldiğimiz motorcular arasında kaskını çıkardığında kadın olduğunu gördüğümüz sürücü arkadaşlarımız var. Motosikletin üzerinde din, dil ve cinsiyet farkı olmaz. Bu yüzden neden selenin üzerinde “adam” ararız? Sürücü kelimesi neye yetmiyor, kadın-erkek farkını illa ki bir yerlerde ima etmemiz mi gerek?

Erkek egemenliğine inat sadece kadın üyelerin oluşturduğu motosiklet grupları da var. Keyifle sürdükleri motorlarının üzerinde bilinçli ve eğitimli kişiler. “Bilim adamı” kavramı bile yavaş yavaş yerini “bilim insanı”na bıraktı. Erkek kadın ayrımı toplum içinde eritildiği ve “insan” olgusunu benimsediğimiz zaman hayat daha güzel olacak inanın.

Motosikletin asi ve hırçın yapısı düşünüldüğü zaman biraz da işin içine özgürlük girdiğinde kadın faktörünü bu olgulardan ayrı düşünmeye çalışıyoruz. Kadın asi olabilir mi? Olur. Açın tarih sayfalarına bakın dünya devrimcilik hareketlerinde ne kadınlar var. Kadın hırçın olabilir mi? Elbette olur. Damarına bastığında sadece insan için değil, diğer canlıların dişilerinde de nice hırçınlıklar göreceksiniz. Peki, kadın özgür olabilir mi? İşte burada Türk toplumu olarak biraz farklı düşünüyoruz. Bu yüzden de motosikletin üzerinde “adam” arıyoruz. Neden? Çünkü kadın, erkek koruması altında olmadan kendi başına var olamaz zihniyeti onu kısıtlıyor. Bu kısıtlamalara başkaldıran, kendi başına var olduğunu farklı yollardan gösteren kadınlarımız tarihte yerlerini alıyor. Kimi bilim alanında, kimi spor branşlarında kimileri de motosiklet üzerinde bu haykırışlarını toplumun gözüne sokuyor.

Çevremizdeki bu cesur kadınlarımıza engel değil destek olmaya çalışalım. Yadırgamak yerine alkışlamak daha uygar ve ileri bir toplum için temel oluşturur. Yollarda gördüğünüz motorcuların yanından geçerken kaskının altında, montunun içinde kadın veya erkek değil eğitimli ve özgür bir insan olduğunu düşünerek bakın. 8 Mart Kadınlar Günü’ne daha bilinçli, daha saygılı ve olgun insanlar olarak bakalım. Hayat motorcuya güzel. Kadın veya erkek fark etmez bizim adımız; motorcu...

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve a2teker.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.