CF MOTO
Ali Ekber Ekici
Köşe Yazarı
Ali Ekber Ekici
 

Fırsatçılar Hortladı! Ticaret mi, Karaborsacılık mı?

Pandemi döneminde maalesef ki bazı fırsatçılar ortaya çıkmaya başladı. Bunlar başta maske olmak üzere otomobilde, motosiklette, emlakta derken her yerde bitmeye başladılar. Bunun sonucunda fiyatlar düşeceğine yükseldi. Ben sizlere işin motosiklet kısmından bahsedeceğim ama şundan eminim tüm piyasa aynı zihniyete sahip karaborsacılar yüzünden bu hale geldi. İsterseniz ben yaşadıklarımdan bir iki anekdotu anlatayım, siz karar verin. Çocukken bu işlerden anlamıyordum sonradan anlatsalar da anlam veremiyordum. Zaten seksenden sonra doğanlar buna hiç anlam veremez. O dönemde tüp kuyrukları benzin kuyrukları falan vardı. Şimdi otomobil motosiklet kuyrukları oldu. Tabi bu fiziki anlamda kapıda sıralanıp bekleme şeklinde olmasa da sıraya yazılıp aylarca bekleme şeklinde oldu. Bunu fırsat bilen karaborsacılar türedi ve bunlar katlanarak arttı. Liste fiyatı yirmi üç bin lira olan bir motor ikinci elde yirmi beş bin liranın üzerinde. Bazı büyük motosikletler liste fiyatından daha yüksek fiyata ilanlarda satılıyordu. Bu ilanlar halen yayında. Aslında bu fırsatçılar gidip bayiden motoru alıp evine koymasa zaten bayide motor olacak. Gerçek motor ihtiyacı olanlar da liste fiyatından motosikletlerini alabilecekler. Bayide motor olmayınca artar düşüncesi ile insanlar bu karaborsacılardan motor alıyorlar. Ben aynı zamanda bir kaç markanın motosiklet bayisiyim. Müşterilerimiz geliyor müşterimiz derken çoğunluğu ilk defa geliyor. Üç tane beş tane, hatta yirmi, otuz ve elli adete kadar isteyen oldu. Ben ise paketçi gelen kişinin olduğunu ya da yeni bir dağıtım işi yapacağını zannediyorum ancak konuşma ilerledikçe işin rengi belli oluyor. Benden alacak ve pahalı ya satacak. Bir gün bir lokanta sahibi geldi ve otuz adet motosiklet istedi. Paket servisi için satın alacak sandım. Satışa olumlu bakarken sohbetin ilerleyen safhasında ‘’Satacağım.’’ diye ağzından kaçırınca satıştan vaz geçtim. Ama gidip üç tane beş tane getiren fırsatçı  insanlar oldu. Sizler de mutlaka denk gelmişsinizdir. Hatta bir tanesi; fiyatı kırk bin yüz lira olan motosikleti satın almaya geldi. Pazarlık aşamasında kendisinin iyi bir müşteri olduğunu benden çok fazla motosiklet aldığını söyledi ve indirim yapmamı istedi. Ben de yapamayacağımı, internetteki ilanlarda bu motoru çok daha yüksek fiyatlara sattıklarını anlattım. ‘’Hiç olmazsa yüz lirayı alma.’’ dedi. Kabul ettim. Yüz lira için müşteri kırılmaz. Ancak konuşmanın sonunu bilseydim indirim de yapmaz o motoru da satmazdım. Ben daha fazla indirim için ısrar edecek diye düşündüğüm için liste fiyatından satıyoruz diye anlatırken bana aynen şöyle dedi: ‘’Sorma ne vicdansızlar ne fırsatçılar var. Kırk yedi kırk sekiz bin yazmışlar. Ben kırk beş bin yazacağım.’’ Dondum kaldım. Diyecek hiç bir şey bulamadım. Ve maalesef ki arkadaşlar bunlar içimizden birileri.
Ekleme Tarihi: 12 Mart 2021 - Cuma

Fırsatçılar Hortladı! Ticaret mi, Karaborsacılık mı?

Pandemi döneminde maalesef ki bazı fırsatçılar ortaya çıkmaya başladı. Bunlar başta maske olmak üzere otomobilde, motosiklette, emlakta derken her yerde bitmeye başladılar.

Bunun sonucunda fiyatlar düşeceğine yükseldi. Ben sizlere işin motosiklet kısmından bahsedeceğim ama şundan eminim tüm piyasa aynı zihniyete sahip karaborsacılar yüzünden bu hale geldi.

İsterseniz ben yaşadıklarımdan bir iki anekdotu anlatayım, siz karar verin.

Çocukken bu işlerden anlamıyordum sonradan anlatsalar da anlam veremiyordum. Zaten seksenden sonra doğanlar buna hiç anlam veremez.

O dönemde tüp kuyrukları benzin kuyrukları falan vardı.

Şimdi otomobil motosiklet kuyrukları oldu. Tabi bu fiziki anlamda kapıda sıralanıp bekleme şeklinde olmasa da sıraya yazılıp aylarca bekleme şeklinde oldu.

Bunu fırsat bilen karaborsacılar türedi ve bunlar katlanarak arttı.

Liste fiyatı yirmi üç bin lira olan bir motor ikinci elde yirmi beş bin liranın üzerinde. Bazı büyük motosikletler liste fiyatından daha yüksek fiyata ilanlarda satılıyordu. Bu ilanlar halen yayında. Aslında bu fırsatçılar gidip bayiden motoru alıp evine koymasa zaten bayide motor olacak. Gerçek motor ihtiyacı olanlar da liste fiyatından motosikletlerini alabilecekler. Bayide motor olmayınca artar düşüncesi ile insanlar bu karaborsacılardan motor alıyorlar.

Ben aynı zamanda bir kaç markanın motosiklet bayisiyim.

Müşterilerimiz geliyor müşterimiz derken çoğunluğu ilk defa geliyor.

Üç tane beş tane, hatta yirmi, otuz ve elli adete kadar isteyen oldu. Ben ise paketçi gelen kişinin olduğunu ya da yeni bir dağıtım işi yapacağını zannediyorum ancak konuşma ilerledikçe işin rengi belli oluyor. Benden alacak ve pahalı ya satacak.

Bir gün bir lokanta sahibi geldi ve otuz adet motosiklet istedi. Paket servisi için satın alacak sandım. Satışa olumlu bakarken sohbetin ilerleyen safhasında ‘’Satacağım.’’ diye ağzından kaçırınca satıştan vaz geçtim. Ama gidip üç tane beş tane getiren fırsatçı  insanlar oldu. Sizler de mutlaka denk gelmişsinizdir.

Hatta bir tanesi; fiyatı kırk bin yüz lira olan motosikleti satın almaya geldi. Pazarlık aşamasında kendisinin iyi bir müşteri olduğunu benden çok fazla motosiklet aldığını söyledi ve indirim yapmamı istedi. Ben de yapamayacağımı, internetteki ilanlarda bu motoru çok daha yüksek fiyatlara sattıklarını anlattım. ‘’Hiç olmazsa yüz lirayı alma.’’ dedi. Kabul ettim. Yüz lira için müşteri kırılmaz. Ancak konuşmanın sonunu bilseydim indirim de yapmaz o motoru da satmazdım. Ben daha fazla indirim için ısrar edecek diye düşündüğüm için liste fiyatından satıyoruz diye anlatırken bana aynen şöyle dedi: ‘’Sorma ne vicdansızlar ne fırsatçılar var. Kırk yedi kırk sekiz bin yazmışlar. Ben kırk beş bin yazacağım.’’ Dondum kaldım. Diyecek hiç bir şey bulamadım.

Ve maalesef ki arkadaşlar bunlar içimizden birileri.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve a2teker.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.