Haber
31 Ekim 2014 - Cuma 15:34 Bu haber 10030 kez okundu
 
Doğukan Manço ile Özel Röportaj
“Motosiklet oldukça fazla dikkat gerektiren ve şakaya gelmeyecek bir araç. Tutku olduğu kesin ama macera aramaya da gerek yok. “
Son Sayı Haberi
Doğukan Manço ile Özel Röportaj

TÜRKİYE DRİFT ÜÇÜNCÜSÜ MOTOSİKLET TUTKUNU

Survivor 2013 Ünlüler Gönüllüler yarışmasında Ünlüler ekibinin başarılı yarışmacıları arasında yer alan Doğukan Manço, 19 Mayıs 1981 tarihinde Belçika’nın Liege kentinde dünyaya gelmiştir. Türkiye’nin en çok sevilen sanatçılarından biri olan Barış Manço’nun büyük oğludur.

Profesyonel DJ olarak yurtiçi, yurtdışı özel organizasyon ve festivallerde yer alan Doğukan Manço 2012 yılında kurduğu MANÇO PRODÜKSİYON’nun ilk meyvesi olan “Binlik Demlik” adlı ilk single çalışmasıyla müzik marketlerde yerini aldı . Yaklaşık 4 yıldır kariyerini DJ’lik ve müzik prodüktörlüğü üzerine kuran Doğukan Manço, ikinci teklisi “Sakin Ol!”u son dönemin genç ve başarılı yorumcularından Tuğba Yurt’un performansı ile hazırladı. Sözleri Sezen Aksu’ya, müziği Sezen Aksu ve Uzay Heparı’ya ait olan “Sakin Ol!”un 2014 düzenlemesi Doğukan Manço imzası taşıyor.

Türkiye Drift Şampiyonu olan Doğukan Manço aynı zamanda motosiklet tutkunu. Eylül ayının yoğun etkinlik temposunda bizlere zaman yarattı ve motosiklet üzerine sohbet ettik.
“Survivor benim için bir dönüm noktasıydı”

a2teker Dergisi: Kendinizden kısaca bahseder misiniz?
Doğukan Manço: Geçen sene katıldığım Survivor yarışması öncesine kadar Barış Manço anma etkinlikleri ve kendi içimde uğraştığım çalışmalarla ön plandaydım. Yarışma esnasında ve sonrasında yaptıklarımı uğraşlarımı insanlara aktarabildim. Bu benim için bir dönüm noktasıydı açıkçası. Çünkü ben de her insan gibi kendi yaptıklarımla anılmak ve tanınmak isterim. Bu her insanın doğal hakkıdır diye düşünüyorum. Tutkulu olduğum iki işim var. Biri disk jokeylik diğer ise otomobil yarışları. Henüz 5 senedir ülkemizde yapılan drift yarışlarında ülkemizi iyi derecelerde temsil ettim. Disk jokeylik kariyerimde de 2 single projem var, her iki iş de beni hayata bağlıyor.

a2teker Dergisi:Otomobil tutkunu olduğunuzu biliyoruz peki motosikletle tanışma hikayenizi anlatır mısınız?
Doğukan Manço: 1995-96 yıllarında Fenerbahçe’de motorcuların buluştuğu mekanlar vardı. Orada onları izleye izleye tek teker kapışmalarını seyrede seyrede bende de bir ilgi oluştu. Yarışmalarda Tek Teker Arif gibi eski motorcuları izlemeyi çok severdim. Oralardan gelen bir merak vardı, ilk motor kullanmaya bir abimizin CBR 600 motoru üzerinde öğrendim. İstanbul dışında Harley Davidson Sportster ile dolaşıyorum. Onun dışında günlük hayatımı kolaylaştırdığı için scoteer’ı tercih ediyorum. Eğer imkanım olup da, annemi de ikna edebilirsem motocross öğrenmeyi ve amatör yarışlarına katılmayı çok isterim. Ama rising makina olarak annem engelini aşamayacağı biliyorum. Bu yüzden heveslenemiyorum:)

a2teker Dergisi:Motosikletinizin markasını öğrenebilir miyiz?
Doğukan Manço: Piaggio FLY 100 , SYM GTS 250, Harley Davidson Sportster 883

a2teker Dergisi:Drift yarışlarına katıldığınızı iyi bir pilot olduğunuzu biliyoruz peki Motosiklet ile Yarışmayı hiç düşündünüz mü?
Doğukan Manço: Drift kadar motosiklet sporlarına da ilgim büyük fakat annem küçük yaşta yarış motoru almayacağıma ve yarışlarına katılmayacağıma dair yemin ettirdi. Annem hayatta olduğu sürece yarış motosikletine binmeyeceğim. Motosiklet yarışlarına katılmasam da olur yeter ki annemi ömrü uzun olsun.


“Motosiklet’in tutku olduğu kesin ama macera aramaya da gerek yok.”

a2teker Dergisi:Motosiklet ile ilgili bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?
Doğukan Manço: Bugünkü eşimle tanışmamda motosikletin çok büyük bir etkisi var. Eşimle ben yıllar önce bir otomobil sitesinde mesajlaşırken tanışmıştım. Sene 2006 ve motosikletlerden çok etkilendiğini söylemişti. İlk buluşmamızda sırf onu etkilemek için bir CBR 1000 sahibi bir arkadaşımı ikna edip motorunu ödünç almıştım. Kız arkadaşımla buluştuk ve hayatımda ilk defa o kadar güçlü bir makinaya 2 kişi biniyorduk. İlk buluşmamız olduğu için onu etkilemek istedim kırmızı ışıklarda bir kalkış yapacaktım. Hiç alışık olmadığım bir şekilde tek tekere kalktı motor, arkamda da kız arkadaşım vardı ondan sonra korkudan elimi gazdan çektim ve motorun kafası yere indi, istifimi bozmadım gaza basıp tekrar tek teker üstüne kalkıp korkup bir daha yere bıraktım. İçimden de kız arkadaşımı etkilediğimi düşünüp kendin kendime gelin güvey olmuştum. Meğerse evleninceye kadar o da bana söylememiş, istemsiz yaptığımı ve korktuğumu fark etmiş . Şanslı olduğum ve onu etkilediğimi düşündüğüm bir maceramdır :)

Birde 2007’de Harley Sportster’ımla geçirmiş olduğum bir kazam var, o da normal yolda giderken yolcu indiren bir minibüsten 2 turist minibüsün önünden yolun karşısına geçmeye çalıştı. Ben de acemiliğimden ön frene bastım, arkamda da arkadaşım vardı beraber düştük, küçük sıyrıklarla kurtulduk. Motor oldukça fazla dikkat gerektiren ve şakaya gelmeyecek bir araç. Tutku olduğu kesin ama macera aramaya da gerek yok.

a2teker Dergisi:Barış Bey’in motosiklet tutkusu var mıydı?
Doğukan Manço: Babamın arabalara karşı ilgisi vardı, motor tutkusu yoktu. Antika ve spor arabaları çok severdi.

a2teker Dergisi:Bir sanatçı olarak motosiklet sevenlere tavsiyeleriniz nelerdir?
Doğukan Manço: Herkesin ileri sürücü teknikleri almaları taraftarıyım, çünkü günlük kullanımımızın yanı sıra ileri sürücü tekniklerinde aslında farkında olmadan bir çok teknik öğreniyoruz, bunlar da hayat kurtarıyor. Kesinlikle bu eğitimleri alsınlar. Söylememe gerek yok artık bir çok motosiklet sürücüsünün kask takmadan yola çıkmadıklarını fark ediyorum. Bu da toplumun bu konuda bilincinin arttığını gösteriyor ve beni mutlu ediyor.

a2teker Dergisi:Gelecek dönemde yeni projelere imza atacak mısınız? Bu projeler nelerdir?
Doğukan Manço: Şu an Sakin Ol’un arkasından gelecek, üzerinde çalıştığım yeni bir singlem projem var, onun üzerine yoğunlaştım. Bunun dışında arabalarımı hazırlamaya devam ediyorum, seneye yarışlarda yer almak istiyorum. Motosiklet parçalarından hazırlayacağım yürüyen berjer koltuk projem var. Bu tamamen fantezi :) Olur da yakın zamanda başlar ve bitirirsem sizinle paylaşırım.

a2teker Dergisi:Eklemek istedikleriniz...
Doğukan Manço: Öncelikle a2teker okuyucularına röportajımı okuma nezaketi gösterdikleri için teşekkür ederim. A2 teker’in beni hatırlaması ve motor sporlarına bu kadar tutkulu olmamı fark etmelerinden dolayı kendimi çok şanslı hissettim, çok mutlu oldum.

Sağlıcakla kalın. :)

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Motosiklet, , oldukça, fazla, dikkat, gerektiren, şakaya, gelmeyecek, bir, araç
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Doğukan Manço ile Özel Röportaj
Doğukan Manço ile Özel Röportaj
Doğukan Manço ile Özel Röportaj
Doğukan Manço ile Özel Röportaj
Doğukan Manço ile Özel Röportaj
Yorumlar
Haber Yazılımı