Haber
22 Ağustos 2016 - Pazartesi 15:49 Bu haber 7715 kez okundu
 
Bozulan Arabasını Motosiklete Çevirdi!
1993 yılında, emekli bir elektrikçi olan Emile Leray Citroen 2CV model aracıyla, tek başına Afrika’daki Moroccan Çölü’nü geçmek üzere bir maceraya çıktı.
Moto-Haber Haberi
Bozulan Arabasını Motosiklete Çevirdi!

Çölün ortasında tek başına kalmak, dünyadaki en klişe ve gerçeklikten uzak (bu çağda düşününce) korku temalarından biridir. Fransız maceraperest Emile Leray’ın başına gelen olay, sinemaya uyarlansa herkesi hayran bırakacak nitelikte bir öykü.

Emile Leray’in bundan 20 yıl önce yaşadığı olay, en iyi mühendis benim diyene bile mesleki kariyerini sorgulatır. Onun çölün ortasında yapmayı başardığı şey, hayatta kalma içgüdüsünün insana neler yaptırabileceğine dair bir ipucu aslında.

Ancak planda bir aksaklık oldu, yola çıktıktan bir süre sonra Leray’in arabası bozuldu. Ve Leray yerleşim bölgesinden uzakta, çölün tam ortasında kaldı

Ancak planda bir aksaklık oldu, yola çıktıktan bir süre sonra Leray’in arabası bozuldu. Ve Leray yerleşim bölgesinden uzakta, çölün tam ortasında kaldı

Leray; “O an hayatta kalma moduna girdim. Yürüyerek geri dönemezdim, çok uzaktı…”

Ve Leray, artık iş görmeyen arabasının parçalarını kullanarak geçici bir motosiklet yapmaya karar verdi

Kendisine yaklaşık 10 gün yetecek kadar yiyeceği vardı. Aşması gereken tüm mekanik ve fiziksel engelleri dikkatle düşündükten sonra, ertesi sabah Emile Leray motosikletini yapmaya koyuldu.

Leray, bu süre içinde kum fırtınalarından korunmak için arabasının gövdesini ayırıp barınak haline getirdi

Kavurucu güneşin altında kısa kollu t-shirtle çalışan Leray, güneşten korunmak için çoraplarıyla kollarını örtüyordu.

Mühendislik zekası, Leray’i güvenli bir bölgeye ulaştırabilecek bir motosiklet yapmasını sağladı

emile-motor-plaka

Artık Leray’in arabasının arka tamponu, geçici bir koltuğa; mekanik parçaları da motorun mekanik parçalarına dönüşmüştü.

Leray kimsenin yapamayacağı bir şeyi başardı; insan olmayan bir yerde, enerji kaynağı ve elektrikli aletler olmadan bir motosiklet yaptı

Emile-Leray

Matkap, pompa, kaynak makinesi gibi hiçbir ekipman kullanmadan sadece birkaç basit aletle çölün ortasında bir mühendislik harikası yarattı. Sadece parçaları birleştirerek kendisini çölden kurtaracak iki tekerlekli aracını üretti.

12. günün sonunda, yarım litre suyu kalan Leray, çölden kente doğru yola çıktı. 1 günlük yolculuğun ardından Moroccan polisi onu buldu ve en yakın yerleşim yerine götürdü

Emile-Leray-motor

Şimdi 62 yaşında olan Leray, çölden kaçmasını sağlayan motorunu hala saklıyor

motor

Kaynak: http://listelist.com/emile-leray/

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bozulan, Arabasını, Motosiklete, Çevirdi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı