Yazı Detayı
26 Ekim 2015 - Pazartesi 07:27 Bu yazı 1635 kez okundu
 
Vidaları sıkmak
Mümtaz Pak
mumtaz@a2teker.com
 
 

Yarışlara hazırlanmak ciddi bir iştir, özellikle mekanikerler için. Motorsporları hata affetmez, bir bakmışsınız podyumda bitecek yarışta finişi bile görememişsiniz.  Aklınıza gelen gelmeyen herşeyi kontrol etmeniz gerekir. Bazı bakımlar rutin iken bazen hiç beklemediğiniz arızalarla da karşılaşabilirsiniz. Motorların mekanik ve tüm parçaları birbirlerine bağlayan vidalar gibi. Hani o okumaya alışık olmadığımız kullanım ve servis kitapları var ya , orada her vidanın ne kadar sıkılması gerektiği anlatılır. Bunlar  mühendislik ar-ge sonuçlarıdır., Örneğin en çok karşılaştığım şeylerden biri arka teker milinin sıkılması, ve her ne hikmetse sıkma miktarının hiç yeterli hissedilmemesidir. Açmak için her seferinde anahtarın üzerinde tepinmeniz gerekir.

Geçenlerde taktığım bir vida sürekli kırıldı, kullandığımız markanın kalitesini bildiğimden hata aradım, sonuca yine internette ulaştım. Vida sökülmesini engelleyici sıvı ile aşırı sıkma bir araya geldiğinde vidanın hiçbir esnekliği kalmıyor. Bu kez katalog değerlerinde sıkıp bıraktım, ve sürekli kontrol sistemiyle baktım. Sorun çözülmüştü.

Böyle olunca tüm vidaların gerçek tork değerleriyle sıkılması ve kontrolü kaçınılmaz oldu. Demek ki çok sıkmanın yararı değil tam tersine zararı vardı. Hiçbir esneklik payı kalmıyordu.

Vidaları sıkarken düşündüm, biz de aynı sistemle çalışmıyor muyduk ? Esneme payımız kalmadığı zamanlarda kırılmıyor muyduk ?

Vida tutucu sıvı yerine kendi kendimizi doldurmuyor muyduk ?

Motosikletteki vidalara gösterdiğimiz özeni kendimize de göstermemiz gerekmez mi ?

Hayat ne kadar zor olursa olsun, esneme payınız olsun, yarışta ilk hedef bitirmek, sonrası podyumdur. Biz kendimizi bitirmeye ve podyuma odaklayalım, tüm ayarlarımız tadında olsun, gerisi gelecektir.

Son zamanlarda yaşadığımız terör olaylarını üzüntüyle izliyoruz, bir yandan kahrolurken bir yandan içimizde olan teröristlere lanet yağdırıyoruz, bu da vidaların gevşek bırakılmasıyla ilgili sonuçlara güzel örnek. Tüm şehitlerimize bir kez daha rahmet diliyoruz.

Bir acı haber de Kenan’ın Hamza’sından geldi, yaşama tutunamadı. Acıları peşpeşe yaşayan Kenan Sofuoğlu ailesine sabırlar diliyoruz, cennetten bize gülümseyen minik Hamza artık bir melek. Herşeyin hayırlısı diyoruz Kenan Sofuoğlu’na, henüz gençler ve önlerinde uzun bir yaşam maratonu var. 

Herşeyi tadında ve ölçüsüyle yaşamanız dileğiyle……

 
Etiketler: Vidaları, sıkmak
Yorumlar
Haber Yazılımı