Yazı Detayı
26 Ekim 2015 - Pazartesi 07:46 Bu yazı 2381 kez okundu
 
Şampiyonluk
Mümtaz Pak
mumtaz@a2teker.com
 
 

4.kez Kenan Sofuoğlu için gururlanıyoruz, bir kez daha Dünya Şampiyonu ünvanını aldı. Yanında öğrencisi Toprak Razgatlıoğlu henüz ilk denemesinde Avrupa Şampiyonluğuna uzandı. Türkiye’nin haklı gururları. Onların yanında bu yıl süpermoto 85cc’de şampiyonluğa uzanan Deniz Öncü, geçen yıl S3 grubunda ilk kez Türkiye’ye Avrupa şampiyonluğu tattıran Asrın Rodi Pak ve 65 cc de şampiyon olan Can Öncü…

 

Her şampiyonluğun arkasında hüzün ve çaba dolu bir geçmiş  var. Özellikle içinde yaşamayanlar bunları bilemez. Kenan’ın hayatının detayını bilmeyenler eleştirir. Uzağa gitmeden bu yıl yaşadığı derin acıdan sonra gelen bu büyük başarı bile inanılmaz takdiri hak ediyor. Toprak’ın bu noktaya gelene kadar babasıyla birlikte yaşadıklarını sadece en yakınındakiler bilir. Süpermoto’cuların her seferinde yol, gümrük problemleri, ucuza çıkma lastik bulup şampiyon olmalarını, ev sahiplerinin yapmaya çalıştığı engellemeleri orada yaşayanlar bilir. 

 

2016 için planlar yapılmaya başlandı, Can, Deniz ve Bahattin üçlüsü ile birlikte Fazlı’ya Hollanda 250cc Moriwaki yolu görünüyor. İlk yarışlarında dereceye girememelerine karşın büyük umut verdiler. Kenan abi’lerinin yolunda gidecekler artık. Aras için R6 cup planları var, Toprak büyük olasılıkla sbk1000’de mücadele edecek. Yani kısacası road-racing (yol yarışı) bölümü oldukça yoğun. Peki motorsporlarının temeli olan motokros’ta durum nedir acaba ? 

 

Motokros’tan kaçış sürüyor, yaşı biraz ileri olanlar enduro’ya , küçük olanlar ise pistlere kayıyor. 50cc’de , 65cc’de yarışçı sayısı iyice azaldı. Benzer şekilde süpermoto’da neredeyse yarışa her katılan kupa alıyor ( yarışçı azlığından). Bu camianın içinde olan bir kişi olarak biliyorum ki bu branşlar çok seviliyor ancak bu kaçışın nedenleri üzerinde çalışılması lazım. Doğu Avrupa’yı bu yıl takip eden tek yarışçı Asrın Rodi Pak Gemlik’teki düşüşünden sonra bir sonraki yarışa giremeyerek buradaki 3.lüğünden oldu. Motokros’u geliştirmek istiyorsak bir an önce milli takımın kurulması ve desteklenmesi gerekir. Aynı şekilde derece getirilebilen süpermoto yarışları daha ciddiye alınmalı ve ülkemizde mutlaka bir ayak yapılmalı. Uşak süpermoto pisti gibi bir yer varken bu çok kolay.

 

Pistlere doğru gençlerden ilgi artarken yarış alanı sıkıntılarına da değinelim. Bir türlü bakım onarım görmeyen Ülkü yarış pistinde zıplamalar , yamalar sporcuları tehdit ediyor, Körfez ve Istanbul park ise sporculara kapalı. Mecburen yarışlar Serres’e kaydırılıyor ve doğru da yapılıyor. Üstelik daha ekonomik oluyor. Belki kuzey ülkelerinde olduğu gibi pist yarışlarında doğu avrupa’nın tüm yarışları ortak yapması bence çok güzel olabilir ve değerlendirmeye değer. Örneğin süpermoto’da hollanda ve belçika ortak düzenliyorlar yarışları. Hem yarışçılarımızı daha ileri taşımak hem de daha kalabalık gruplar oluşturmak adına güzel bir adım olabilir.

 

Pistte ve süpermoto’da  sezon kapandı, motokros’ta heyecan Fethiye ve Kaynaşlı ile devam edecek, enduro’da da Kaynaşlı’da extreme enduro’ya tanıklık edeceğiz, ancak enduro yarışlarına para ödülü konuyor ve heyecan arttırılıyorken, pekçok başarılı ve yetenekli yarışçının varlığının bilindiği,kiminin imkansızlıktan,kiminin de sonuçta hiçbir getirisinin olmamasından uzak durmayı tercih ettiği motor sporlarının temeli motokrosa verilen değerin daha kaliteli hale getirilmesi, avrupaya ve dünyaya sunacağımız yeni yeteneklerin yetişmesinde de büyük katkı sağlayacağı kesin..

 

Tüm şampiyonlarımızın alnından öpüyoruz…İyi ki mücadele ediyorsunuz.

 
Etiketler: Şampiyonluk
Yorumlar
Haber Yazılımı