Yazı Detayı
24 Şubat 2017 - Cuma 08:12 Bu yazı 5549 kez okundu
 
Oturuş Ve Sürüş Pozisyonu
Sedat Güven
sedat@gsem.com.tr
 
 

Motosiklet kullanırken kontrolü ele geçirmeniz gerekiyor, bunu başaramıyor ve kendinizi motosikletinize teslim ederseniz telafisi olmayan sorunlar ile karşılaşırsınız. Malum motosikletler güçlü sizde o gücü kontrol edecek bir sürüş karakterine sahip değilseniz sorun yaşamaya açıksınızdır. Bu sebeple KONTROLÜ ELE GEÇİRİN.

Ustalık gerektiren sürüşün en başta, ilk viraja girerken değil, motorun üzerine ilk oturduğunuz anda başladığını ortaya koyuyor. Motorun üzerinde rahat değilseniz o motordan en iyi performansı elde etmek zordur.

Eğer fiziksel olarak mücadele ediyorsanız, kontrolünüz çok fazla olmaz ve çabucak yorulursunuz. Kendinizi selenin üzerine patates çuvalı gibi atmak yerine motorun üzerinde akıcı biçimde, hafifçe ve kolayca hareket ederseniz sürüşünüz daha iyi olur. Yalnızca motorun oraya buraya sürüklediği bir yük değil, makinenin ve sürüş sürecinin bir parçası olursunuz. Ağırlığınızı gidonun üzerinden desteklemeden motora oturup oturmadığınızı kontrol edin.  Spor motor sürücüleri kaşlarını çatabilirler ama bu önemlidir.

Ağırlığınızı merkezi kaslarınızı kullanarak taşımalısınız. Motor üzerinde doğal sürüş pozisyonununuzda oturmaya çalışın, sonra ellerinizi gidondan çekin. Bu biraz pratik isteyebilir ve daha önce hiç sahip olduğunuzu fark etmediğiniz kasları geliştirdiğinizi fark edebilirsiniz, fakat harcadığınız çabaya fazlasıyla değecektir.

Genel olarak, ne kadar hızlı gidiyorsanız sele ve gidonlar üzerinden geçen ağırlık o kadar az olmalıdır.  Yarışçılar jokey benzeri bir çökme pozisyonu alırlar ve gidona asılmak yerine depoları dizleriyle kavrarlar, böylece ağırlıklarının büyük bölümü ayak pegleri üzerinden geçer. Bu köşeleri dönerken hareket etmelerini, özellikle motorun bir tarafından diğer tarafına kaykılmalarını kolaylaştırır. (hangof) Bir virajın doruk noktasına gelirken kalçalarınızı kasıklarınıza bakacak şekilde döndürmek dışarıda kalan ayağın depoya sımsıkı kilitlenmesine yardımcı olur ve içeride kalan dizi de doğal bizimde dışarıya iter.

Bu tür bir sürüş pozisyonu gidona daha az, ayak peglerinin üzerine daha fazla ağırlık yükler. Bu da iki sebepli iyi bir şeydir. İçeride kalan pegi  motoru daha hızlı döndürmenize yardımcı olmak için kullanabilirsiniz ve viraja girdiğinizde de dışarıda kalan ayak pegene basınç uygulayarak dönüşünüz üzerinde hafif ayarlamalar yapabilirsiniz. Aynı zamanda halihazırdaki yol tutuşuyla şansınızı zorluyorsanız, dışarıda kalan ayak pegi arka tekerlekten gelecek hareketleri hissedeceğiniz ilk noktadır.

Daha önemlisi, ağırlığınızı peglerin üzerine koymak ağırlığı gidonun üzerinden çekmenize yardımcı olur ve daha iyi kontrole imkan tanır.

Yoldaki tümseklerin üzerinden geçerken yönlendirmenin esneyebilmesi ve titreyebilmesi gerekir ki gidonu boğumlarınızı beyazlatacak kadar sıkı kavrarsanız bunu yapamaz. Ayrıca gidonun üzerine eğilmek debriyaj, fren ve gaz kontrolünüzü köreltir ve beceriksizleştirir. Daha kötüsü, kontrol çabalarınız ile beraber  vücut ağırlığınız büyük bölümünü de gidona verdiğiniz taktirde yönlendirme amaçlı olarak gidonu çekip itişiniz kabalaşacaktır.

YOL UYGULAMASI

Motorunun üzerine elleri ve ayaklarıyla tırmanmış, maymunun çevikliğine sahip yarışçı mükemmel bir kontrole sahip olabilir, fakat bu yorucu bir sürüş yöntemidir. Yarış pistinde olmayan biz diğer sürücülerin bir sürüşün her dakikasında ardı ardına zorlayıcı virajlarla karşılaşmaları ihtimali düşüktür. Yoldayken selenin üzerinde dik oturmanın, ağırlığın birazını da gidona vermenin hiçbir sakıncası yoktur. Ne de olsa Şile’den Kandıra’ya kadar ya da Selçuk Efes’den Bozdağ’ı aşıp Gölcük’e kadar selenin üzerinde eğilmiş duramazsınız. Önemli olan viraja yaklaşırken top halindeki ayaklarınızı ayak peglerine koymaya, gidon üzerindeki kavrayışınızı hafifletmeye ve duruma göre ağırlığınızı biraz kaydırmaya hazır olmanızdır. Ayrıca yoldayken çevrenizde olup bitenlerin farkında olmanız hayati derecede önemlidir. Oturuş biçiminizin bunun üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Başınızı nasıl tuttuğunuzu ve nereye baktığınızı kontrol edin. Yol boyunca elinizden geldiği kadar ileriye baktığınızdan emin olmak için başınızı hafifçe yukarıya kaldırın. Çenenizle görülen yolun en uzak noktasını işaret etmek bunun için iyi bir egzersizdir. Aynaları kontrol edebildiğinizden ve acil durumlarda başınızı çevirebildiğinden emin olun.

Son olarak motorunuzun üzerinde oturuş biçiminiz yorulma hızınızı etkileyecektir. Motorunuzu sürerken arınız olup olmadığına dikkat edin. Aynaları  sık sık bakın.

OTURUŞTA VÜCUDUN DURUMU

BAŞ

Nereye baktığınız çok önemlidir. Çenenizi yukarıda tutun ve mümkün olduğu kadar ileriye bakın. Başınızı yaklaşan viraja doğru çevirmeyi ihmal etmeyin.

ÜST VÜCUT

Burada vücut viraj nedeniyle bir tarafa kaykılmıştır. En önemlisi gidonu hafif, gevşek bir şekilde kavramak, sıkı bir çizgi üzerinde kalmak için hafif karşı yönlendirme basıncı uygulamaktır.

ALT VÜCUT

Bu kısım da viraj nedeniyle hafifçe kaykılmıştır, diz depoları kavrar. Ayaklar peğlere ayak ilk boğum olan parmak toplarıyla basar ve hafifçe bastırır.

 

 

 
Etiketler: Oturuş, Ve, Sürüş, Pozisyonu,
Yorumlar
Haber Yazılımı