Yazı Detayı
26 Ekim 2015 - Pazartesi 07:35 Bu yazı 1468 kez okundu
 
Motosiklet Ailenin Bir Ferdidir
Alpaslan APAK
alpaslanapak@yahoo.com
 
 

T

oplum olarak, aileye saygıyı hep ön planda tutmuşuzdur. Ana-baba duası almak, iş ve tahsil amacıyla ailemizden ne kadar uzak kalırız veya kalamayız gibi gelecek planlamaları bu manevi tarafımızı hep diri tutar.

Trafikte çok rastlamışsınızdır; iki küçük çocukla ana-baba küçük motosiklette sıkışık ve tehlikeli bir vaziyette ölüme meydan okurlar. Kural ihlalini, tehlike boyutunu bir kenara koyduğumuzda önümüzdeki tablo “ailece gezen insanlar” olarak resmedilmiştir.

 

Sosyal medya üzerinde motosikleti çalınan arkadaşların paylaşımlarını içimiz burkularak okuyoruz. Açılan başlığın altına teselli dolu satırlar, duygusal yorumlar yapılır. Temenniler; en kısa zamanda bulunması ve sebep olanların hak ettikleri cezayı alması yönünde uzayıp gider. Hatta bazı olaylarda bu takip sonucu bulunan motosikletler bile olmuştur. Bunun sebebi motosikletin aileden biri olmasıdır.

Hiç arabası, kamyonu veya başka bir aracı çalınan kişilerin böyle başlıklar açtığını ve altına da onlarca teselli yorumunun yazıldığını gördünüz mü? 

“Oğlum, kızım” diyenler var

 

Motosikletine isim veren, “oğlum, kızım” diye seven aile bireyi gibi üzerine titreyen çok arkadaş tanıyorum. Diğer aile fertleri de bu yaklaşıma aynı samimiyetle bakıyorlar. Evin bir köşesinde motosikletle ilgili bir dolap, kutu, alan mutlaka vardır. Çocuk odası gibi motosikletle ilgili aksesuar bölümleri bulunur. Çünkü motosiklet aileden biridir.

 

Konu motosiklet olunca, diğer hısım akraba bile ziyaret söz konusu olduğunda haber salıp; “hava çok güzel, isterseniz motorla gelin” gibisinden telkinlerde bulunur. Onlar da, bu aile ferdini görmek, özlem gidermek isterler. Ya da size gelenler; “motor nerde duruyor, bir baksaydık” gibisinden dileklerde bulunurlar. 

Konuyu abarttığımı düşünmeyin. Bunlar belli dönemlerde bizzat yaşadığım gerçekler. Bir keresinde İstanbul’da ailecek çıktığımız bir hafta sonu gezmesinde; onlar otomobille çıkarken ben motorumla eşlik etmeyi tercih ettim. 

 

Yol boyunca, arabanın penceresinden seslenerek arkamda sırayla oturmak, kısa da olsa yolda rüzgârı hissetmek arzu ve istekleri bitmek bilmedi. 

En güzel yol anılar motorla

 

Yaşadığımız sürece ne kadar yol gidersek gidelim, unutulmaz anılarımızda her zaman ağırlıklı olarak motosikletli anlar vardır. 30 senelik araç kullanıcısı olarak, hayatımda son 9 yılın turlamaları derin izler bıraktı.

Bu, kesinlikle aileden biri haline gelen motosikletimle yaşadığım güzelliklerden ötürü oluşan bir durum.

Motosiklet, sizinle en fazla uzlaşan ve anlaşan bir aile ferdidir. 

 

Bunu asla unutmadan, gerek motosikletimize gerek kendimize gereken bakımı ve güvenli donanımı sağlayarak, kurallara uygun bir şekilde yollarda olalım.

 

Ailece turlayacağınız güzelliklerde kaskınız ve aklınız başınızda, şansınız ve farınız açık olsun!

 
Etiketler: Motosiklet, Ailenin, Bir, Ferdidir
Yorumlar
Haber Yazılımı