Yazı Detayı
11 Ocak 2018 - Perşembe 13:30 Bu yazı 3292 kez okundu
 
Motosiklet Sürücü Profilleri
Mümtaz Pak
mumtaz@a2teker.com
 
 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye'de son 10 yılda özellikle büyükşehirlerde motosiklet sayısındaki artış dikkati çekti. Buna göre, 2006-2015 arasında Türkiye genelinde motosiklet sayısı yüzde 61 artışla 1 milyon 822 bin 831'den 2 milyon 938 bin 364'e yükseldi.

 

3 milyon motosiklet sürücüsü var ortalama. Arkadaşlarının motosikletini kullananlar veya artçı olanları da hesaba katarsanız rakam daha da büyür.

 

Peki, kim bu motorcular?

 

Genel ve yanlış olan önyargı motosiklet kullanan kişiye motorcu deriz, tamircisi de motorcudur, yedek parça satanı da, motosikleti satanı da. Arkada gerçekten kimler var?

 

Motosikleti makam aracı olarak kullanan belediye Başkanlarımız var, yurt dışında motosiklet kullanan Başbakan’lar ve bizde bakanlar var. Önceki dönemlerde YÖK Başkanımız, ekonomi bakanımız hep motosiklet kullanıcısıydı.

 

Steve Mc Queen, Tom Cruise gibi birçok yerli sanatçımız da ciddi motosiklet kullanıcısı.

 

Genel profile baktığımız zaman 600cc ve üzeri motosikletler ağırlıklı olarak hobi amaçlı. Daha küçük cc’lere baktığımız zaman kırsal alanda ulaşım amaçlı, büyük şehirlerde kurye, teslimat, paket servisi ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Özellikle köylerde ise kayıt dışı bol miktarda motosiklet var ve tarlaya alışverişe giden bayan kullanıcı çok fazla.

 

3 milyon motosiklet kullanıcısının olduğu bir ülkede maalesef sadece 3 motosiklet dergimiz var. Fransa’da federasyon başkanımızla girdiğimiz bir dergi bayiinde 17 dergi saydım, hepsi de uzmanlaşmış, motokros, cadde, chopper vs.

 

Gelelim asıl bu dergileri kimlerin okuduğuna. Motosiklet kullanıcı profillerini yukarıda gözden geçirdik, derginin okuyucuları da ağırlıklı olarak bunu hobi olarak yapanlardan oluşuyor. Yani;  sanayici, işletme sahibi, yönetici, mühendis, doktor ve benzeri hayattan ne beklediğini bilen ve yaşamasını seven bir kitle. Yani aslında motosiklet sektörüyle ilgili dergiyi okuyan kesimin çalıştığı sektörler çok farklılık gösteriyor. Örneğin motosiklet dergisinde bir otomobil reklamı hiç de yadırganmayacak bir şey olur. Veya benzer şekilde bir makine reklamı motosiklet dergisinde beklediğinizden çok daha fazla kişiye hitap edebilir.

 

Motorlu araçlar içinde en renkli portföye sahip olan grup uçanlar ve motosiklet kullanıcılarıdır. Geçenlerde facebook’ta Motoperest adındaki grupta bir de mesleklerinizi görelim diye bir paylaşım yapılmıştı. Yanıtlardaki çeşitlilik gerçekten muhteşemdi. Hepsinde gördüğüm ortak payda ise heyecan ve adrenalin tutkusu idi. Doktor’undan sanayideki usta’ya kadar geniş bir yelpaze.

 

Markalara göre baktığınızda ise daha detaylara inebilirsiniz, örneğin Harley kullanıcısı desem (HOG) hemen kafanızda bir profil belirir. Tenere dediğinizde ilk önce Dr.Güvenç arkadaşımız ve Taurus riders gelir aklınıza. Ducati dediğimizde panigale ayrı bir profil, multistrada ayrı, diavel ise bambaşka bir profile karşılık gelir. Honda Goldwing dediğimizde aklımıza ilk gelen Sina Afyoneri olurken, kawasaki dediğimizde Kenan Sofuoğlu gelmiyor mu hemen aklımıza. Yelpaze çok geniş ve meslek kriterleri çok değişken.

Buradan da şöyle bir sonuca çıkıyorum, motosiklet dergilerimizde konu yelpazesi, reklam yelpazesi çok geniş olmalı, size ilgi çekici gelmeyen bir konu, bir başkası için çok heyecan verici olabiliyor, ama esas olan şu motosiklet camiamız çok renkli bir profile sahip ve motosiklet kullanan hayata farklı bakar.

 

Sağlıkla kalın

 

 
Etiketler: Motosiklet, Sürücü, Profilleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı