Yazı Detayı
22 Şubat 2017 - Çarşamba 05:31 Bu yazı 4764 kez okundu
 
Fuarda Dikkat Edilecek Hususlar
Rahmi Barutçu
rbarutcu@gmail.com
 
 

Bildiğiniz gibi 23-26 Şubat 2017 de, Perşembe’den Pazar’a Motosiklet fuarımız var. Fuarlar her zaman çok ilgi çekici olmuştur. Tam sebebini bilemiyorum ama adından mı, yoksa içinde göreceğimiz güzellikleri tahmin ettiğimizden mi nedir, “fuar” adı bana hep çok çekici gelmiştir. Bu seneki Motosiklet Fuarı da aynı şekilde olacak sanırım. Türkiye içinden, hemen tüm motosiklet ithalatçı ve üreticileri, çeşit çeşit, klasik- yeni birçok model motor ile katılacaklar. Yanında, elektrik motorlu motosikletler, bisikletler, birçok motosiklet kulübü, derneği ve gurubu da fuarda olacaklar. Göz alıcı şovlar, parlak spotların ışığı altında parıldayan şahane motorlar, hepimizin gözlerine şenlik havası verecek. Ama yinede sadece fuara gidip ışıldayan motorlara bakıp dönmeyecekler için, yani alışveriş yapacakları için bazı tüyolarım olacak. Her ne kadar motor ve ekipmanları için olan ihtiyaçlarımızı muhtelif mağazalardan karşılayabilsek de, fuar bize çok daha değişik olanaklar sunabiliyor.

İlk ve en önemli detay, tüm ürünleri aynı çatı altında, hemen hiç enerji ve zaman harcamadan bulabilecek olmamız. Ürünleri karşılaştırarak kolayca, fiyat / kalite performansı en uygun olanlarını, hem de özel fuar indirimi ve mümkün olan pazarlık payları ile çok daha uygun fiyatlara alabileceğiz. Şimdi dilerseniz nelere dikkat edebileceğiniz konusunda bir kaç ipucu sayalım.

Motosiklet alırken: Herzaman önceliğiniz, size uygun motor seçebilmek olmalıdır. “Uygun” kelimesini şöyle açıklayabiliriz; Sizin kullanma beceriniz denklemin en önemli bölümüdür. Başlangıç seviyesinde iseniz, heves edip de güçlü ve büyük bir motor almamalısınız. Gücü nispeten düşük, ebatları sizin motoru daha rahat sevk ve idare edebileceğiniz kadar büyük, oturma pozisyonu ise sizin fiziki ergonominize uygun olmalıdır. Bundan sonrası işin makyaj kısmıdır. Saydığım şartları tutturan tüm dizayndaki motorları alabilirsiniz. Zaman içinde bilginiz, tecrübeniz, bilgi birikimiz ve kullanma yeterliliğiniz arttıkça, motosikletinizi de büyüteceksiniz. Ana tavsiyem aceleci olmamanız ve sabrederek motor sürmenin keyfine varmanız. En güvenlisi, bir eğitim almanız ve başlangıç motorunuzu eğitmeninizin önermesi olacaktır. Bizim meslek gurubumuz bu yüzden var.

Kask alırken: Kask motosiklet ekipmanları içerisinde en önemli olanıdır, zira en önemli yerleri, yani beyninizi, kafanızı ve yüzünüzü korur. Öncelikle kafanızın çapını ölçüp, gerçek ebadınızı bilmelisiniz. Lütfen elinize bir mezura alın, kaşlarınızın bir parmak (1,5cm civarı) üzerinden kafatasınızın çevresini sıkıca ölçün. Çıkan rakam ve bir üst rakamı sizin kaskınızın ebadı olacaktır. Ör: kafanız 56cm. çıktı ise, 56-57 cm olan kask ölçüsü sizin ebadınızdır. Unutmayın ki, S-M-L-XL gibi ölçü birimleri, üreticiden üreticiye, kalıptan kalıba, modelden modele değişkenlik gösterebilecektir. Buna çok itibar etmeyiniz ve satıcıdan ısrarla santimetre (cm) olarak kaskınızı isteyiniz. Kaskınız güvenlik testlerinden geçmiş ibaresini taşımalıdır. ECE R22-05, DOT veya SNELL M 2010 onayları ciddiye alınacak onay sistemleridir. Satıcıya mutlaka sorunuz. Kaskınız –şahsi tavsiyem- tam kapalı olmalıdır. Yani ön bölümü, yüzünüzü koruyan bölümü arka bölümden ayrı olmamalıdır. Yine de önü açılabilir kask tercih edecekseniz, çene mekanizmalarının tam ve rahat oturduğunu beş-altı kez kontrol ediniz. İçinizde en ufak bir tereddüt bile olursa başka model veya marka deneyiniz. Önü olmayan bir “kask” almayınız, kullanmayınız!( % 47 ihtimalle kaza anında kaskınızın ön bölümü darbe alacaktır ne yazık ki.)

Kaskınız alnınızdan sıkıca tutmalı, elmacık kemiklerinizin altından sarmalı ve araya bir parmağınız zorla girecek kadar dar olmalıdır. Başınızı kesinlikle acıtmamalı ama rahat olmalıdır. Seçtiğiniz kaskı başınıza takın ve 10 dakika bekleyin. Sorun yoksa kaskı alabilirsiniz. Kafanızda oynayan, yön değiştiren veya dönen kasklar, hayatınıza mal olabilecek sorunlara sebep olabilir. Çok itina ediniz! Bilindik marka kasklar almaya özen gösteriniz.

Mont ve Pantolon alırken: Koruyucu zırhınız, kaportanız!.. Koruyucu giysilerin pek çok tipi bulunmaktadır. Koruyucu zırhınız, anatomik yapınıza uygun bollukta olmalı ama asla vücudunuzdan kaymamalıdır. Yaralanma olasılığı yüksek bölgeleriniz dizleriniz, dirsekleriniz, omuzlarınız, sırtınız ve kalçalarınızdır. Dolayısıyla bu bölümlerde koruma bulunmalıdır. Zırhınız, Kevlar, Aramid bez, Cordura, Poliyester, deri, vb. malzemelerden üretilmiş olmalı, sürtünmeye, deformasyona ve olası ısılara karşı sizi koruyabilmelidir. Kışın yağmur geçirmeyen ama nem buharınızı dışarı atabilen giyisiler tercih ediniz. (Gore-Tex, Sympa-Tex vb.) Yaz için ise, içeriye bolca hava alabilen, vücut ısınızı düşürebilen kıyafetleri tercih etmelisiniz. Tamamen aynı koruma ekipmanlarına sahip olmaları konusunda hassas olunuz. Az koruma ile yetinmeyiniz. Ayrıca, İzotermik giysiler sürüş esnasında kaybolan vücut ısısını koruyan etkili bir çözümdür. Yazlık ve kışlık olarak iki ayrı formda üretilir. Halk adı ile termal tişört ve pantolon da denir.

Eldiven alırken: Eldiveninizi iyi seçin! / Yaz eldiveni tabir edilen file, ince kumaş ya da parmaksız eldivenler bir düşme sırasında çok fazla zarar görecek, birer konfetiye dönüşeceklerdir. El ve parmaklarınız her şeyinizdir! Düzgün ve korumalı eldiven alın. Tarak kemikleri üzerinde sert koruması olmayan eldiven kesinlikle tercih etmeyin.

Çizme alırken: Çizmeler de mont- pantolon gibi, yağmur geçirmeyen ama nem buharını dışarı atabilen, terletmeyen malzemelerden üretilmiş olmalıdır. Burnunda, topuğunda,iç ve dış aşık kemiklerinde ve kaval kemiğinde toplam 5 sert koruması olmasına dikkat edin. Çizme ne kadar uzun ise, o kadar ciddi koruma sağlayabilecektir.

Bellik alırken: ( Böbrek koruyucu ) Basit görünen ama işlevi büyük bir ekipmandır. Böbreklerinizi vibrasyondan, hava sirkülasyonundan ve ısı değişimlerinden korur. Motor üzerinde daha dik durmanızı sağlar, omurganıza binen basıncı azaltır. Kaza anında omurganızı korur. Her sürüşünüzde kullanmanızı öneririm. Kıyafetin önemini ancak kaza yaparsanız anlarsınız. Ama siz siz olun, motor sürmenin keyfine varmak için, her zaman tam korumalı kıyafet kullanın. Bırakın kıyafetleriniz sizi koruma görevlerini yerine getirsinler. Siz rahat edin.

Kıyafet, motosiklette güvenli olmanın iki elemanından birisidir. İlki ise doğru bir eğitim almaktır. Senelik motosiklet harcama bütçenizin içine eğitimi koymayı unutmayın. Akademik, doğru kişi/kurumdan eğitim almayı ihmal etmeyin. Ne kadar bilirseniz bilin, öğrenecek bir şeyler daha vardır.

Son basılan kitabımda, yukarıda anlattığım tüm bilgileri ve tabi ki çok daha fazlasını bulacaksınız. Kitabı internetten indirmek ve eğitim bilgileri almak için, www.rahmibarutcu.com adresimi ziyaret ediniz.

Fuarda beni KORLAS - DUCATI ve TRIUMPH standlarında bulabilirsiniz.

 

Güvenli, keyifli sürüşler dilerim.

 

 

 
Etiketler: Fuarda, Dikkat, Edilecek, Hususlar,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı