Yazı Detayı
28 Ocak 2015 - Çarşamba 07:47 Bu yazı 2350 kez okundu
 
ENDURO; YARIŞ MI, EZİYET Mİ?
Mümtaz Pak
mumtaz@a2teker.com
 
 

Enduro yarışından iki hafta önce hazırlıklar başlar. Motosikletin eksikleri tamamlanır, hangi tür lastik takılacağına karar verilir. Facebook’tan parkurun yapımı kontrol edilir, nereye neler yapılmış, kimler antrenman yapıyor, zorluk derecesi nasıl. Bu noktada hep parkurlar çok zordur, çok fenadır…

Bir yandan kaç motor kimin aracıyla gidilecek, çadırı kim getirecek, mangal ve çaydanlık kimden olacak bunların planlaması başlar.

Kimsede yedek motosiklet olmadığı için yarışı bitirecek hale getirilir. Hatta 2 zamanlı motosikletin eksozuna Roma’lıların zırhlarına benzeyen kafesler, alt kartel korumaya özel büküm saclar gibi inovasyonlar geliştirilir.

Perşembe günü kâbus günüdür, çünkü işlerin organize edilmesi, izin alacakların patronlarına çok hoş görünmesi gerekir çok “tehlikeli”, “gereksiz” bir spor yaptıkları için.  Gecenin bir yarısı motosikletler römorka yüklenir. Ancak burada teknik çok önemlidir çünkü 3 motorluk römorka 6 motosiklet girmek zorundadır. Araları da itina ile bidonlar, sandalyeler ve lastiklerle doldurulur.  Gece yarısı biten yüklemenin ardından sabaha karşı yola çıkılır. Azıcık uykuyla en az 500 km. yol değişerek gidilir. Genellikle şoförlük en uyanık olana patlar, "Merak etme ağabey yorulunca alırım" diyenler ise nedense hiç uyanmazlar. Pardon çay veya çorba molası hariç. Mola bitiminde zaten yolcu kabinine yöneldikleri için şoförün gıkı çıkmaz.

Yarış alanı kasabanın sakinlerinin destekleriyle uzunca biradan sonra bulunur ve en iyi padok noktası seçilir.

Bu arada unutulan benzin, ekmek vs. diğer ekibe ısmarlanır. Yarım saate ordayız diyen ekip motorlar indirildikten ve çadırlar kurulduktan sonra ulaşacaktır doğal olarak.

Bir yandan çiseleyen yağmur endişelerin kaynağı olur.

Motosikletler hazırlanıp kıyafetler giyilir ve parkura çıkan birileri takip edilir ve hemen takılınır peşine.

Akşam soğuğunda tatlı bir yorgunlukla extreme parkur incelenir, kenarda kıyıda en kolay nasıl geçeriz noktalarına bakılır.

Yarış sıralamayla başlar ve eziyet başlar. Bu kütükler uzaktan hiç böyle yüksek görünmüyordu, kayaların arası sanki daha doluydu. Hele bir de arada motosiklet düşerse kaldırması bir dert, mars yoksa başka dert.

Akşam yağmurla birlikte hapı yuttuk nidaları arasında yemekler yenir.

Yarışta ilk etabın ardından güç düşmeye başlar, "Benim burada ne işim var" modu başlar. Keşke şu motoru alsaydım, keşke gece biraz erken yatsaydım. Son 500 metre en zorudur, bıraksam mı bitirsem mi diye debelenirken yarış biter.

Motosiklet çamurdan tanınmaz haldedir, yarışçı iç çamaşırlarına kadar sırıl sıklamdır, parmakları artık uyuşmuştur.

Bir yandan toparlanmak gerekir, bu kez çok daha zordur, herkes yorgun motorlar komple çamurlu, gergiler ıslanmış, kimsenin hali kalmamıştır.

Bir de bunun üzerine sabaha kadar yol gidilir ve sabah o yorgunlukla işe…

Ne kadar eziyet gibi görünüyor değil mi, bir de diğer taraflarına bakalım.

Önceki yarıştan çıkar çıkmaz bir sonraki yarışın geyiği başlar, öncekinin yorumlarıyla birlikte. Hayatı dolduran bir heyecandır bu. Bir sonraki yarış adeta iple çekilir. Motosikleti hazırlamak bir tören gibidir. Yolda yapılan gırgır şamata hiçbir yerde yoktur.

Parkura gelindiğinde dostlarla buluşmaya değer biçilemez, hele akşam sohbetleri başka bir dünyaya götürür size. Şirketinde herkes önünde düğme iliklerken burada herkes eşittir. İşçisi de patronu da aynıdır. Birlikte içilen çayın ve yapılan mangalın tadını hiçbir yerde alamazsınız. Sohbetlerin ana konusu tabii motosikletlerdir.

Bir tutkudur enduro, vazgeçemeyeceğiniz, temelinde dostluklar vardır, muhabbet vardır. Baştan sona yaşanan eziyet hep keyfe ve gurura döner. Dışarıdan izleyenlerin yaşamadıkça anlaması çok zordur, ertesi gün sorarlar ne kazandın diye, yanıtı aslında çok basittir :  zorlu yaşamdan dolu dolu 3 gün ….

Kreş grubunun “YAŞA” klibini izlemenizi öneririm, bazıları hayatı yaşarken bazıları dışarıdan seyreder.

Motosikletlerini garaja kaldırmayıp binenlere selam olsun.

 
Etiketler: ENDURO, YARIŞ, MI, EZİYET,
Yorumlar
Haber Yazılımı