Yazı Detayı
28 Ocak 2019 - Pazartesi 12:48 Bu yazı 727 kez okundu
 
Dibe Vurunca
Mümtaz Pak
mumtaz@a2teker.com
 
 

Hayatınızın bir döneminde mutlaka bunu yaşamışsınızdır. Daha fazla kötüye gitmeyeceğini düşündüğünüz ama çok daha diplere gittiğiniz bir zaman. Okulda, işte, sporda veya aşk/evlilik hayatında hep iniş ve çıkışlar olur. Freud der ki; gerçekten mutlu olduğum zamanların mücadele dönemleri olduğunu yaşım ilerlediğinde fark ettim. Keşke ara sıra çıkıp yukarıdan hayatımızı inceleyebilsek. Önemli olan dibe vurduğunuzu düşündüğünüz dönemleri hasarsız atlatmak ve tecrübelerden yararlanıp ders almak. Yarınların neler getireceğini bilemeyiz ama önlemlerini almak elimizde. Aynı şekilde fırsatları kullanmak ve değerlendirmek de elimizde.

2018’de döviz fiyatları bir anda uçtu, neye uğradığımızı şaşırdık. Motosiklet fiyatları da  diğer tüm fiyatlar gibi neredeyse ikiye katladı. Bir anda her şey erişilmez bir hal aldı. İkinci elde ise piyasanın durgunluğuyla yükselmesini beklerken neredeyse o da düştü. Normalde bir yaşında bir motosikletin ikinci el fiyatı sıfırının yüzde otuzu civarındayken, bu yarı fiyatlarına düştü. Ancak piyasada buna rağmen hareketlilik olmadı. Yavaş yavaş oturan kur dengesiyle birlikte firmaların kampanyaları başladı ve piyasayı canlandırmaya çalıştılar. Ancak güzel haberler yılbaşında geldi ve 250cc’ye kadar olan motosikletlerde ÖTV oranı sıfıra düşürüldü. Böylece ilk defa 2018’in en düşük fiyatlarını 2019’da gördük. Bazı firmalar yüksek CC’li motosikletlerde de kampanyaya gidince motosikletler tekrar ulaşılabilir hale geldi.

Motosiklet sektörünün dibe vurdu artık dediğimiz dönemde her şey değişmeye başladı. Artık karalar bağlamak yerine normal hayatımıza dönmeliyiz. Bu ay gerçekleşen fuarda da aynı hareketlilik görülecektir zaten. Eğer düşünüyorsanız motosikletinizi değiştirmenin tam zamanı . Firmaların ise bu dalgayı kullanıp reklam ve promosyonlarını artırmaları gerekir. Yatırım yapılacaksa tam zamanı.

Motosiklet sektörü, artık mecliste de temsil ediliyor olmanın da avantajıyla yıllardır süregelen problemleri teker teker çözülmeye başladı. Umarım bu gelişmeler firmaların da katkısıyla büyümeye doğru gider ve tüm bunların içinde Motosiklet basını da bundan pozitif yönde etkilenir.

a2teker dergisini artık online olarak indirip okuyabiliyorsunuz, ama benim gibi mutlaka sayfaları elimle çevirmek istiyorum ve dergi masamda dursun diyorsanız abone olmanız yeterli. Online indirme sayımız artık 30.000 binlere dayandı ve bu Türkiye için çok önemli bir rakam. Artık firmaların bu dergilerin sadece motosiklet sektörüne değil ama çok geniş bir kitleye hitap ettiğini görmesi gerekir.

2019’da yarış durumlarını merak edenler için ise kısa hatırlatma yapalım.

Toprak Razgatlıoğlu        WorldSBK

Can Öncü                            Moto3

Deniz Öncü                        Moto3/wild card Temmuz’dan itibaren ve CEV ispanya junior

Kadir Erbay                        Asia Talent cup

Bahattin Sofuoğlu           WorldSSP300

Rodi Pak                              İspanya SBK 1000cc

Tüm sporcularımıza kaptanları Kenan Sofuoğlu önderliğinde başarılar diliyoruz.

 

 
Etiketler: Dibe, Vurunca,
Yorumlar
Haber Yazılımı