Yazı Detayı
31 Ekim 2014 - Cuma 15:19 Bu yazı 1999 kez okundu
 
Bitmeyen Sezon..
Mümtaz Pak
mumtaz@a2teker.com
 
 

Motosiklet kullanıcıları için Eylül ayının bir başkadır. Okullar açılmadan son uzun turlar , son toplantılar ve festivallere katılınmış ve doyasıya yol yapılmıştır.  Motosiklet yeni ise sıkı bir testten geçmiştir, eskiler ise bakımları tamamsa görevini yerine getirmiş,  eğer sahibi üzdüyse o da sahibini üzmüştür.

Eskiden kapanan motosiklet sezonu artık neredeyse tüm yıla yayıldı. Motosikleti kışın garajda nasıl saklayacağınız değil, kış koşullarında nasıl kullanacağınız yazılıyor  artık.  

Motosikletlerde ABS’nin kullanılmaya başlamasıyla özellikle üst segmentte yer alan motosikletlerle kışı geçirmek çok daha kolaylaştı. Gora-Tex, cordura gibi giyim malzemeleri ise sürücüyü artık ileri derecede koruyor. Özellikle dalgıç kıyafetlerine benzerliğiyle dikkat çeken içliklerle her türlü hava şartında motosiklet kullanmak mümkün, üstelik üşümeden. Elcik ısıtmadan koltuk ısıtmaya kadar birçok lüks sayılabilecek aksesuar ise neredeyse motosikletlerde standart hale geldi.

Motorcu zaten ilk binmeye başladığı andan itibaren toplumun genelinin onaylamadığı bir şey yaptığından dolayı cesurdur. Cesur yürekler için de artık yaz kış farketmiyor. Yıllarca ZX-10 motosikletiyle kış mevsiminde de işe gidip gelmiş birisi olarak şunu söyleyebilirim, eğitimini alıp tecrübelenirseniz kışın da aynı şekilde ulaşımınızı sağlamanız çok kolay. Burada aklımıza hemen kuryeler geliyor. Kar ve buz dahil olmak üzere her koşulda çalışıyorlar, hatta bakıp bundan çok iyi motokrosçu olur dediğim çok olmuştur.

Cesur yürekler deyince aklıma endurocu kızlarımız geliyor. Yasemin, Demet, Burcu, Eda, Nazire’nin başlattığı akım artık hız kazanmış durumda Fatoş, Ayşe, Beyza  ile devam ediyor akım. Üstelik bir de drag yarışçımız var , Ankara’dan Sema Ersoy. Medar-ı iftiharlarımız. Dileğimiz sayılarının hızla artması. Uşak’ta da bir mini (11) motokros ve süpermoto yarışçımız var : Amine..İlk supermoto yarışında 2. Olarak ses getirdi. Pistte ise gittikçe artan bir katılım var, özellikle bayanlar kupasının açılması katılımı artırdı. Bayan motosiklet kullanıcısı hızla artıyor, trafikte artık daha rahatlar, eskisi gibi motosiklet kullanan bayanları görünce şaşırmıyoruz, yakıştırıyoruz.

Artık sezon bitmiyor, yıl boyu aktivite ve heyecan var. Ama mutlaka ileri sürüş teknikleri eğitimini alın ve güvenle binin demir atlarınıza.

Yolunuz açık olsun.

 

 
Etiketler: Bitmeyen, Sezon
Yorumlar
Haber Yazılımı