Haber
19 Temmuz 2016 - Salı 17:32 Bu haber 3214 kez okundu
 
Telemetri verilerine göre Marquez'in motor değişikliği yasal
Marc Marquez'in Almanya Grand Prix'sinde pitstop esnasında yaptığı motosiklet değişikliği IRTA tarafından yapılan açıklamayla birlikte yasal olarak nitelendirildi.
Moto-GP Haberi
Telemetri verilerine göre Marquez'in motor değişikliği yasal

Marc Marquez motosiklet değişikliği için pite geldiğinde bazı videolarda ortaya çıkan görüntüye göre mekanikerler motosikletin debriyaj kolunu tutuyordu. IRTA teknik şefi Danny Aldridge yaptığı açıklamada bu hareketin kurallar çerçevesinde yasal olduğunu bildirdi.

Yarış tamamlandıktan hemen sonra Aldridge HRC garajını ziyaret etti ve Marquez'in Sachsenring'de galibiyete ulaştığı motosikletin telemetri verilerini istedi.

İnternette dolaşan bazı videolarda bu pitstop esnasında şüpheli hareketlerin olduğu söyleniyordu. Marquez'in motosiklet değiştirdiği anda bir takım mekanikerinin debriyajı tuttuğu görülüyor ve bu da Marquez'in RC213V motosikletinin viteste olduğu şüphesini uyandırdı.

Videolar incelendiğinde Marquez'in mekanikeri Jordi Castella'nın debriyaj kolunu tuttuğu çok açık bir şekilde görülüyor.

Kurallara göre debriyajı tutmak yasak değil ancak motosikletin 1. viteste bekliyor vaziyette olması yasak.

Telemetri verilerinin incelenmesiyle birlikte ortaya çıkan gerçekte mekanikerin debriyajı tuttuğu anlaşılıyor ancak motosiklet 1. viteste değil. Videolar daha kapsamlı incelendiğinde Marquez'in motosikleti 1. vitese geçirdiği görülüyor. Bu incelemeler doğrultusunda IRTA konunun kapandığını açıkladı.

Kaynak: (Motorsport) - Motorsport Editör: A2teker
Etiketler: Telemetri, verilerine, göre, Marquez'in, motor, değişikliği, yasal,
Yorumlar
Haber Yazılımı