Haber
07 Kasım 2015 - Cumartesi 19:13 Bu haber 1869 kez okundu
 
Yamaha motor sürebilen insansı robotu Motobot’u tanıttı
Moto-Haber Haberi

Sürücüsüz Otomobilden Sonra Şimdi de 'Sürücüsüz' Motosiklet

Bu yıl Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen ve tüm dünyanın gözlerini çevirdiği otomotiv fuarıTokyo Motor Show‘da en çok öne çıkan konular, yapay zeka ve diğer yeni teknolojilerdi. Otomobil üreticilerinin artık teknoloji alanında birbiriyle yarıştığı günümüzde, motor üreticisi Yamahakarşımıza insansı bir robotla çıktı.

Yamaha‘nın Motobot adını verdiği insansı robotun amacı motor sürmek ve insanlardan daha iyi bir rekor elde etmek. Yamaha ailesinin en güçlü üyelerindenYamaha YZR-M1‘in üstüne yerleştirilen insansı robot, motorun gaz, fren ve vites değişimiyle birlikte dengesini de tıpkı bir insanmış kontrol ediyor.

Yamaha, Motobot için hazırladığı tanıtım videosunda 9 defa MotoGP zaferi elde eden ve kendi de aynı zamanda bir Yamaha YZR-M1 sürücüsü olan Valentine Rossi‘ye meydan okuyor. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri sunan Motobot’un geçen yıllar içerisinde pistte insandan daha iyi olması bekleniyor.

Robotlarla insanların yarışı nereye varabilir bilinmez ancak Motobot‘un machine learning ve saf veriye dayandırılmış hareketler ve aksiyonlar sayesinde olabilecek en iyi tur sürelerini ve rekorları da zorlaması bekleniyor. Bununla birlikte projenin amacının da robotları yarıştırmak değil, sürüş teknikleri ve sürücü güvenliğini artırmak olduğunu belirtmemiz gerekli.

Kaynak: (Yamaha) - Yamaha Editör:
Etiketler: Yamaha, motor, sürebilen, insansı, robotu, Motobot’u, tanıttı
Haber Videosu
Video bulunamadı.
Yorumlar
Haber Yazılımı