Haber
03 Aralık 2015 - Perşembe 10:11 Bu haber 10056 kez okundu
 
Timur Acar “Keşke daha önce motosiklet kullanmaya başlasaydım”
Tiyatro dışında başlıca hobisi olarak motosiklet tutkusu da bulunan Timur Acar ile motosiklet hakkında sohbet ettik...
Moto-Haber Haberi
Timur Acar “Keşke daha önce motosiklet kullanmaya başlasaydım”

Röportaj: Arzu Bozkurt Fotoğraflar: Ersin İler

a2teker dergisi: Timur Acar kimdir?

Timur Acar: 1979  Almanya doğumlu işçi bir ailenin çocuğuyum. Çocukluğu m Almanya’da geçti. 17 Ağustos 1999 tarihinde meydana gelen depremden sonra memleketim olan Sakarya’nın Karasu ilçesine yerleşmiştim. 1999 yılında tiyatro ile ilgilenmeye başladım ve 9 Eylül Üniversitesi’nde eğitim aldım. Kurşun Yarası, Avrupa Yakası ve Akasya Durağı gibi dizilerde yer alarak tanınmaya başladım. Şu an Kertenkele dizisinde Kertenkele, Ziya Hoca ve Kara Faruk rollerini üstleniyorum. Tiyatroevi İzmir’in Erkekler Tuvaleti (2004), Kıbrıs Türk Devlet Tiyatrosu’nun Ayaktakımı Arasında (2005) oyunlarında oynadım.Oyun Atölyesi’nin Hırçın Kız (2006), Testosteron (2008-2012) oyunlarında oynadım. 2013 yılında açılan Moda Sahnesi’nin kurucularındanım.

 

a2teker dergisi: Aktif motosiklet sürücüsü olmanızın nedeni İstanbul trafiği mi?

Timur Acar: Tabii trafik çok büyük bir faktör ama çocukluğumdan beri de ilgim vardı. Bostancı’da  mahalle arkadaşım Ayçal Çevrek motosikletle  büyüdü. Ben de gençliğimde onun motorunu bir iki defa kullandım. Kasabalarda ufak ufak kullanmaya başladım ama İstanbul’da hiç kullanmadım. Bir korku mu diyelim çekince mi diyelim. Ama hep aklımdaydı. Sonra kuzenim devlet memurluğundan emekli olup kendine GS aldı. Dağ, tepe, bayır gezmeye başladı. Biraz da bu etkiledi beni.İçinde bulunduğum meslek icabı motosiklet bizim için risk. Bisiklet bile risk. Hep birazcık çekindim motosiklet kullanmaya ama baktım ki trafik büyük bela İstanbul’da almaya karar verdim. Motosiklette büyük keyifmiş. Böylelikle iki buçuk  yıldır aktif motosiklet sürücüsüyüm. Tabii çok dikkatli oluyorum. Bir hata yaptım scooterla başladım. Küçük tekerle başlamamak lazımmış. Herkes de öyle başlıyor. “Motosiklet kullanmaya başlayacağım bir 250’lik alacağım” diyenlere büyük motorla başlayın diyorum. Büyük motosiklet kullanacaksa büyük motosikletle başlasınlar. Motosiklette cc büyüdükçe kaza riski azalıyor. Bir kere kompresör freniniz var scooterda yok. Scooterdan düştüğüm kadar büyük motosikletten düşmedim.

 

a2teker dergisi: Eğitim aldınız mı?

Timur Acar: Evet. Bireysel eğitim aldım. Hala eğitmenlik yapmaya devam eden çocukluk arkadaşım Ayçal Çevrek’ten eğitim aldım. Ama bir kaç alternatif  eğitim daha alma niyetim var . Çok fark ettiğini söylüyorlar. BMW Rider Academy’de eğitim alma planım var.z

a2teker dergisi: İki buçuk yıllık aktif motosiklet sürücüsü olarak unutamadığınız bir anınız mutlaka olmuştur.

Timur Acar:  İki üç defa düştüm. Hep de kontrollü düştüm. İlk bindiğimde hava durumuna baktım. 25 derece gösteriyordu. Bostancı’dan çıkıp köprüye gelince derecenin değiştiğini hissetmek, havayı hissetmek, kokuları duymak  çok zevkliymiş. “Hadi canım” dediğim andı. Herkes diyor ya “ Bir kez binince vazgeçemezsin” diye. Aynen öyle oluyormuş.

 

a2teker dergisi: “Keşke daha önce motosiklet kullanmaya başlasaydım” dediniz mi?

Timur Acar: Dedim. Keşke daha önce alsaymışım, kullansaymışım.

 

a2teker dergisi: Motosikletinizin markasını öğrenebilir miyiz?

Timur Acar:  BMW GS 1200. İlk motosiklet kullanmaya başladığımda da onu alacağım dedim ve aldım. “Tamam bu” dedim. Sanırım başka bir motosiklete binmem.

 

a2teker dergisi: Arabaya merakınız var mı?

Timur Acar: Var tabii.12 yaşında babamın arabasını sabah namazına müteakip  kaçırarak başladım araba kullanmaya. Evden çıkana kadar sessizce arabayı iterek kaçırıyordum. Motosikletim var ama aklımda bir araba var.

 

a2teker dergisi: Motosiklet mi Araba mı?

Timur Acar: İlk etapta herhalde motosiklet 

 

a2teker dergisi: Uzun yola çıktınız mı? Türkiye turu düşünüyor musunuz?

Timur Acar: Erdinç Gülener ile Yunanistan’a  gidecektik. Bizi götürecek arkadaşlar aynı zamanda eğitmenler. Yeni kursiyerlerinden dolayı programları  iptal oldu dolayısıyla bizim programımız da iptal oldu. Ben de memlekete gittim. Sakarya Karasu ilçesine gittim. Şimdi yurt dışına gidip geleceğim arkasından güneye doğru bildiğim yollardan gitmeyi düşünüyorum.

 

a2teker dergisi: Dizinin yeni sezon çekimleri ne zaman başlayacak?

Timur Acar: Ağustos sonu dizinin sezon çekimleri başlıyor. Sadece dizi yapmıyorum aynı zamanda tiyatro oynuyorum. Moda Sahnesi’nde  yeni sezonda gösterime devam edilecek olan  “Hamlet” oyunundayım. Yine yeni sezonda “Bir Yaz Dönümü Gecesi Rüyası” oyunu başlayacak. Moda Sahnesi’nde gösterimde olduğu gibi turnelere de çıkıyoruz.

 

a2teker dergisi: Dizi projesi geldiğinde tutulur mu acaba dediniz mi?

Timur Acar: Tuhaf bir şekilde bu işe başlarken tutar mı diye düşünmedim. Sıfırdan başladığım ilk dizi. Başladığımdan itibaren tutulacağını anladım. İlk bölümlerde tepkiler geldi ama sonra sevildi. Sahtekar değil sahte imamı sevdirdik insanlara. 

a2teker dergisi:  “Hastasıyız dede” repliği ile insanların aklına kazındınız. Tiyatrodan uzak insanlar isminizi çok bilmiyor sanki

Timur Acar:  Televizyon bir aldatmaca. İki saat seni izliyorsa yüzünü tanıyor. İzlemiyorsa bilmiyor. Aslında televizyondan ismimin bilinmesinden ziyade tiyatrodan bilinmesi benim için çok daha önemli.

Avrupa Yakası’nda İzzet rolündeyken aynı zamanda Hırçın Kız’da Baptista karakterini canlandırıyordum.  Sokakta herkes  İzzet ve  “Seviyorum Ulenn” diye bağırırken bir bayanın “Aaaa Baptista” diye seslenmesi daha onure ediciydi.

 

a2teker dergisi:  Motosiklet üzerindeyken tanınıyor musunuz?

 

Timur Acar: Kaskı çıkartana kadar rahatım. Kaskı çıkarttıktan sonra günlük hayata devam. Çene açılır kask taktığım zaman bıyıklardan dolayı tanınıyorum. Sevgisini belli etmek için seyir halindeyken yanaşmaya çalışan sürücülerimiz var tabii. Araba içerisinde değilim , kaporta benim niye yanaşıyorsun, yapma abi :):) “Ün” dediğimiz şey bir sürü yanlış anlaşılmadan ibaret. Bazen çok keyif verici bazen sıkıcı . Milletimizin ne yapacağını önceden kestirmek mümkün değil . Yolda giderken öyle bir şey yapıyor ki moralsizken bile “Boş ver hayat güzelmiş” diyorsun . Bazen de öyle bir yerde öyle bir şeyle karşılaşıyorsun ki “Hadi yaa” diyerek kaçıyorsun. O an nasılsam ona göre davranıyorum insanlara. Sahtekar olmamak lazım insanlara. 

 

a2teker dergisi:  Diğer araç sürücüleri ile aranız nasıl?

Timur Acar: Motosiklet kullanmaya başladıktan sonra Türkiye’de ki her sürücünün ehliyetinin geri alınması ve tekrar eğitime tabi tutulması gerekli olduğunu düşünmeye başladım. Diğer araç sürücüleri motosikletlilere sinir oluyorlar, çünkü biz trafikte rahat ilerliyoruz. Sinyal kullanmıyorlar ne yazık ki. Emniyet şeridinden ziyade en soldan gitmeye çalışıyorum. Daha emniyetli. Dikkatli ve bizi önemseyen sürücüler de var. Yok değil 

 

a2teker dergisi:  Özellikle dizi ve filmlerde motosiklet kullananları hırsız, gaspçı gibi kötü imaj ile lanse ediyorlar. Sizce neden?

Timur Acar:  Evet maalesef çoğu böyle. Ticari motosikletlilerin bazıları  yüzünden biraz ön yargı olduğunu düşünüyorum. Kask yok, ani manevralarla kendisinin ve karşısındakinin canını tehlikeye attıklarına çok şahit oldum ve olanalar da vardır. Biz dizi ile biraz bu yargıyı kaldırmaya çalışıyoruz.

 

a2teker dergisi:  Yarışmayı düşünüyor musunuz?

Timur Acar: Hiç bir zaman pist yarışlarına katılmayı düşünmedim. Belki ileride Enduro veya Süpermoto’da yarışabilirim.

 

 

a2teker dergisi:  Okuyucularımıza notunuz?

Timur Acar: a2teker dergisini daha çok okuyun. Dergi çıkartmak çok meşakkatli bir iş. Emek verenlerle birlikte güzel bir gündü. Sevgiler

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tiyatro, dışında, başlıca, hobisi, olarak, motosiklet, tutkusu, da, bulunan, Tim
Haber Videosu
Video bulunamadı.
Yorumlar
Haber Yazılımı